Rádce pro stavební pouzdra
Odpovídá Aleš Vyskočil, obchodně-technický poradce JAP FUTURE
Je možné umístit vypínač nebo zásuvku do místa, kde je zabudované stavební pouzdro?
V místě usazeného stavebního pouzdra JAP není možné instalovat elektrickou zásuvku, vypínač však ano. K tomuto účelu poslouží elektro krabička, která je automaticky součástí každého balení našeho stavebního pouzdra. Tu můžete umístit do jednoho ze čtyř prolisů v plechové bočnici pouzdra, které jsou pro tento účel připravené. Každý z prolisů se nachází v jiné výšce, abyste si mohli umístění vypínače přizpůsobit dle potřeb svého interiéru.
Pozor – do elektro krabičky určené k montáži na stavební pouzdro je ovšem možné instalovat pouze několik typů vypínačů. Jejich výběr je totiž limitován hloubkou krabičky, která není vzhledem k jejímu umístění mezi vnější částí stěny a konstrukcí stavebního pouzdra příliš velkorysá. Naše stavební pouzdra jsou vybavené elektro krabičkou hloubky 22,5 milimetrů.
Jaké typy obložek lze objednat k obložkovým stavebním pouzdrům JAP?
Obložková stavební pouzdra dodáváme bez obložek, jelikož běžně se jejich vzhled i materiál ladí s budoucím dveřním křídlem. V takovém případě je tedy třeba je objednat u výrobce vašich dveří. V naší sortimentní nabídce však najdete dva netradiční typy obložek z hliníku a oceli. Jedná se o obložky DYNAMIK a METALO.
Obložky DYNAMIK jsou vyrobné z eloxovaného hliníku s možností lakování dle vzorníků RAL K7, NCS nebo Creative Metallic. Jsou vhodné jak do soukromých interiérů, tak i komerčních prostor. Díky schopnosti hliníku odolávat vlhkosti jsou ideálním řešení pro koupelny, ale i wellness centra, sauny, apod.
Obložky METALO se vyrábí z ocelového pozinkovaného plechu a přináší totožné možnosti lakování. Díky vysoké pevnosti základového materiálu jsou vhodné zejména do zátěžových a veřejných prostor – například do výrobních hal, nemocnic, apod.
Obě tyto varianty jsou určené k obložkovým pouzdrům NORMA, PROFIKIT, PURE i k pouzdru LATENTE. Jsou dostupné pro jednokřídlou i dvoukřídlou variantu, a to ve standardní výšce průchodu 1 970 a 2 100 mm, v provedení na míru až do maximální výšky průchodu 2 700 mm. Obložky DYNAMIK A METALO lze objednat buď spolu se stavebním pouzder, nebo i dodatečně.
V jakých případech mám zvolit skládací stavební pouzdro PROFIKIT? Přináší jeho odlehčená konstrukce nějaké výhody?
Obložkové skládací stavební pouzdro PROFIKIT je určené k osazení pouze do sádrokatonových příček. Přináší výhodu zejména z pohledu malých přepravních rozměrů – v transportním balení zabírá až 6× méně místa než klasické stavební pouzdro. Oproti němu je totiž PROFIKIT tvořený jednotlivými dílci bez pevné bočnice.
Prostorově úsporné balení usnadní transport i skladování stavebního pouzdra. To ocení zejména ti, kteří řeší rekonstrukci ve velmi malých prostorech s horší přístupovou cestou, jako například obyvatelé panelových domů s úzkými chodbami. V nich se s klasickým stavebním pouzdrem hůře vytáčí a prochází. PROFIKIT tento problém nemá.
Ačkoliv je PROFIKIT na stavbu dodáván v demontovaném stavu, jeho sestavení se nemusíte vůbec obávat. Snadno ho složíte za pomoci předchystaných spojů, které do sebe stačí jednoduše zasunout a zacvaknout. Vše bez jakýchkoli šroubových spojů a nářadí. Jak snadné to je, se můžete podívat ZDE.
Jaké dveře lze použít do obložkových stavebních pouzder?
Z pohledu materiálů je možné do obložkových stavebních pouzder použít dveřní křídla téměř bez omezení. Pro dokončenou příčku tloušťky 100 mm však musí být jejich tloušťka maximálně 40 mm. Lze tedy zvolit dveře celoskleněné, s klasickou dřevěnou konstrukcí i s moderním obvodovým rámem z pevnostního hliníku, kterým disponují například dveře MASTER, IDEA, IDEALINE, IDEANET nebo KRISTALO. Jedinou výjimku představuje obložkové stavební pouzdro NORMA PARALLL, do kterého nelze použít celoskleněná dveřní křídla.
Standardní součástí dodávky obložkových stavebních pouzder jsou komponenty pro uchycení dveří s dřevěnou a hliníkovou konstrukcí. Úchyty pro celoskleněná dveřní křídla je nutné doobjednat zvlášť. Pokud jste tedy o podobě dveří rozhodutí již v době objednávky stavebního pouzdra, tuto skutečnost rovnou uveďte. V případě, že se ohledně dveří teprve rozhodujete, lze balíček s příslušenstvím pro uchycení celoskleněných dveří objednat i dodatečně.
Jaké existují varianty dvoukřídlého otevírání u obložkových stavebních pouzder?Jaké existují varianty dvoukřídlého otevírání u obložkových stavebních pouzder?
Běžné dvoukřídlé provedení u stavebních pouzder představuje varianta KOMFORT. Jedná se o dvě klasická pouzdra vzájemně spojená vodicí lištou, kdy se obě dveřní křídla vysouvají proti sobě do středu stavebního otvoru. Řada obložkových stavebních pouzder NORMA ale nabízí i další dva typy s dvoukřídlým otevíráním – PARALLEL a UNIBOX. Stavební pouzdro NORMA PARALLEL umožňuje zasouvání dvou dveřních křídel jedním směrem paralelně za sebe. V otevřeném stavu jsou tedy oboje dveře zasunuty ve stěně v jediné konstrukci stavebního pouzdra. Jejich pohyb je přitom synchronizován, odpadá tak manipulace se dvěma dveřními křídly – stačí posouvat jedny dveře a ty druhé se pohybují automaticky.
Dalším unikátním řešením dvoukřídlého otevírání je stavební pouzdro NORMA UNIBOX, které představuje typ dvojitého pouzdra, kdy se dvoje dveře zasouvají do jedné kapsy uprostřed mezi dvěma průchody. NORMA UNIBOX nabízí ideální řešení pro menší interiéry, ve kterých není dostatek prostoru pro dvě klasická stavební pouzdra.
Jak na montáž obložkových stavebních pouzder NORMA a PROFIKIT?
Před osazením stavebního pouzdra do stavebního otvoru je třeba pouzdro po vybalení nejprve připravit. Součástí dodávky každého stavebního pouzdra je montážní návod, ve kterém je vše přehledně vysvětlené.
Při montáži obložkového stavebního pouzdra NORMA je nejprve třeba nasunout do horní části plechové kapsy pouzdra kolejnici s nadpražím. Poté se na konec horního nadpraží nasadí stojná noha, ke které bude dojíždět dveřní křídlo, a zajistí se ohnutím plíšků. Nežádoucím změnám šířky průchozího otvoru zamezí pomocné distanční vzpěry, které se vkládají do předchystaných prolisů mezi plechovou kapsu a stojnou nohu. Takto je pouzdro připravené k osazení do stěny. Sestavení stavebního pouzdra je stejné u varianty pro SDK i pro zděnou příčku. Video s montáží obložkového stavebního pouzdra NORMA můžete zhlédnout ZDE.
Obložkové stavební pouzdro PROFIKIT, určené pouze do SDK příček, je dodáváno v demontovaném stavu. Před osazením do stavebního otvoru je tedy třeba ho nejprve sestavit pomocí předchystaných spojů, které do sebe stačí jednoduše zasunout a zacvaknout. Jelikož je kapsa stavebního pouzdra PROFIKIT tvořená jednotlivými dílci bez pevné bočnice, montáž začíná nasazením jednotlivých příčníků do ústí a zad bočnice pouzdra, a to z obou stran. Poté se na záda a ústí pouzdra napojí nadpraží s kolejnicí, čímž vznikne kompletní kapsa pro dveřní křídlo. Následně se na konec nadpraží napojí stojná noha a do vzniklého průchozího otvoru se vloží distanční vzpěry. Na závěr se do nadpraží z obou stran zasunou nosiče pro SDK profily. Sestavené stavební pouzdro PROFIKIT je takto připravené k osazení do stavebního otvoru. Video sestavení pouzdra PROFIKIT najdete ZDE.
Je rozdíl v konstrukci obložkového stavebního pouzdra pro zděnou a SDK příčku?
Většina typů obložkových stavebních pouzder nabízí řešení jak pro zděné příčky, tak i pro ty ze sádrokartonu nebo jiného systému suché výstavby. Právě podle materiálu stěny se liší konkrétní konstrukční řešení pouzdra i postup jeho usazení. Součástí stavebních pouzder určených pro zděné příčky je armatura – tedy vnější mřížka pro nanesení omítky. Profil stavebního pouzdra určeného do sádrokartonové příčky je bez této armovací sítě, jelikož stavební pouzdro zvenčí opláští sádrokartonové desky, na které se následně nanese povrchová úprava stěny.
Speciální variantou je pak skládací obložkové stavební pouzdro PROFIKIT, které je z podstaty jeho konstrukce možné instalovat pouze do sádrokartonových příček. Ta je totiž oproti konstrukci klasického obložkového stavebního pouzdra tvořená jednotlivými dílci bez pevné bočnice.
V jaké fázi stavby se usazují obložková stavební pouzdra a podle čeho se při jejich montáži řídit?
Obložková stavební pouzdra NORMA a PROFIKIT se usazují při vytváření vnitřních příček. V případě SDK příček tedy přímo při jejich montáži, u klasických zděných příček ve fázi hrubé stavby – příčka se vystaví s vynecháním otvoru pro stavební pouzdro, které se do vzniklého stavebního otvoru následně zapraví. Pohledová obložka se v tuto chvíli neinstaluje – nasazuje se vždy až na hotové omítky.
Při montáži obložkových stavebních pouzder je třeba dbát na jejich správné výškové usazení. S tím pomůže váhorys, lidově někdy označován jako vágrys, který značí nivelační výšku jednoho metru od čisté podlahy. Ten by měl být od stavebníků na stavbě vždy jasně vyznačen. Obložková stavební pouzdra mají pak stejnou značku na své konstrukci a při zabudování by se měla obě značení popárovat do jedné roviny. V případě stavebních nepřesností nebo nerespektování vyznačeného váhorysu dojde k nesprávnému výškovému usazení pouzdra, které se však projeví až v hotovém interiéru – buď se dveře nevejdou do vytvořeného průchodu a bude potřeba dveřní křídlo podřezat, nebo mezi dveřmi a podlahou vznikne nežádoucí mezera.
Jaké vybavení je v ceně obložkového stavebního pouzdra a co lze dokoupit za příplatek?
Automatickou součástí všech našich obložkových stavebních pouzder je veškerý potřebný spojovací materiál a sada pojezdů, která zajišťuje plynulý pohyb dveřního křídla. Jejím obsahem je nosič pro dřevěné dveře, doplněk kolejnice, vozíčky, mechanický doraz a vodicí trn. Počet jednotlivých komponent se liší v podle toho, zda jde o jednokřídlou nebo dvoukřídlou variantu dveří. V případě stavebních pouzder NORMA KOMFORT a PROFIKIT KOMFORT je automaticky v ceně dodáván také balíček pro synchronní posuv, který zajišťuje souběžné otevírání a zavírání obou dveřních křídel. U pouzdra NORMA PARALLEL je synchronní posuv vždy namontován již v kolejnici. Ke všem obložkovým pouzdrům lze za příplatek dodat také tlumicí doraz a u pouzder NORMA STANDARD, KOMFORT a UNIBOX a PROFIKIT ve variantách STANDARD a KOMFORT je možné dokoupit úchyt Vetro 22 s vodítkem pro skleněné dveřní křídlo. Pro objednání tlumicího dorazu k pouzdrům PROFIKIT STANDARD a KOMFORT je třeba znát čisté průchozí rozměry stavebního pouzdra, u pouzder NORMA STANDARD, KOMFORT, PARALLEL a UNIBOX je namísto tohoto údaje možné uvést hmotnost dveřního křídla.
Jaké atypické rozměry obložkových stavebních pouzder lze pořídit?
Obložková stavební pouzdra NORMA a PROFIKIT STANDARD pro jednokřídlé dveře jsou dostupná ve standardních rozměrech průchozího otvoru o šířce 600 až 1200 mm a výšce 1970 a 2100 mm. Ve variantě KOMFORT pak nabízí oba typy standardně šířku průchodu od 1250 až 2450 mm. Z pohledu atypických rozměrů lze všechna stavební pouzdra NORMA pořídit v maximální průchozí výšce 2700 mm, podmínkou je pro ně minimální tloušťka dokončené příčky 125 mm. U stavebního PROFIKIT, které je určené k zabudování pouze do SDK příček, se atypické rozměry nevyrábí, a to ani v jednokřídlé, ani dvoukřídlé variantě.
Pokud nemáte dostatek prostoru pro umístění stavebního pouzdra KOMFORT, ale přesto byste potřebovali širší průchod než je 1200 mm, jistě oceníte nové stavební pouzdro PURE. To nabízí řešení pro velké průchody, a to při využití jednokřídlých dveří. Je dostupné v atypických rozměrech o šířce průchodu od 1250 až do maximální šířky 1650 mm. Pouzdro PURE se vyrábí pouze pro dokončenou příčku o tloušťce 150 mm.
Co potřebuji k objednání obložkového stavebního pouzdra NORMA nebo PROFIKIT? Za jak dlouho mi přijde?
Výber stavebního pouzdra doporučuji ještě před počátkem stavebních prací na vnitřních příčkách. Pouzdro totiž část příčky fakticky nahrazuje, proto je vždy lepší přichystat stavební otvor na míru konkrétnímu typu.
Pro objednání obložkového stavebního pouzdra je určitě třeba znát konkrétní model a také jeho typ – pouzdro PROFIKIT, určené výhradně pro SDK příčky, je k dostání v jednokřídlé variantě STANDARD a dvoukřídlé KOMFORT, pouzdro NORMA navíc nabízí ještě speciální dvoukřídlé varianty UNIBOX a PARALLEL. V objednávce je zároveň vždy třeba uvést výšku a šířku požadovaného průchozího otvoru, tloušťku dokončené příčky a v případě pouzder NORMA také zda budete pouzdro instalovat do zděné nebo SDK příčky. U pouzder NORMA UNIBOX a PARALLEL je navíc nezbytné uvést, zda si přejete levé nebo pravé otevírání. V případě zájmu o naši hliníkovou obložku DYNAMIK nebo ocelovou METALO tuto skutečnost také uveďte do objednávky a nezapomeňte připsat zvolené lakování ze vzorníků RAL K7, NCS nebo CREATIVE METALLIC. Pokud si s výběrem obložek zatím nejste jisti, můžete je samozřejmě objednat až později.
Dodací lhůta obložkových stavebních pouzder se liší podle požadovaného typu a rozměrů. Pouzdra NORMA i PROFIKIT ve variantě STANDARD máme ve výškách 1970 a 2100 mm a v šířkách od 600 do 1200 mm skladem. Jejich dodací lhůta je tak pouhé 2 až 3 pracovní dny. Pro ostatní rozměry je třeba počítat s dodací lhůtou 10 pracovních dní, u typů NORMA PARALLEL a UNIBOX pak 12 až 15 pracovních dní.
Existuje nějaké omezení z pohledu dveří, které lze použít do stavebního pouzdra AKTIVE?
Z hlediska materiálů lze do bezobložkového stavebního pouzdra AKTIVE použít dveře takřka bez omezení – jak celoskleněná dveřní křídla, tak klasická dřevěná i moderní s hliníkovým rámem, jako jsou například dveře MASTER a STING. Jejich tloušťka však musí být maximálně 40 mm. Proto v případě rustikálních dveří s prosklením, které mají výrazné vystupující rámečky, vždy u jejich výrobce předem ověřte celkovou tloušťku dveří v nejširším místě – tedy v místě rámečků, abyste měli jistotu, že se vybrané dveře budou moci do stavebního pouzdra AKTIVE bez problémů zasouvat.
Pro uchycení dřevěných a celoskleněných dveří do kolejnice pouzdra jsou potřeba rozdílné balíčky s příslušenstvím, které je však možné objednat až dodatečně. Nejprve tedy objednáte samostatně stavební pouzdro AKTIVE, a o podobě dveřního křídla se můžete rozhodnout až před tím, než ho budete chtít instalovat.
V jaké fázi stavby se montují stavební pouzdra AKTIVE a do jaké výšky se usazují?
Usazování stavebních pouzder AKTIVE na stavbě probíhá při vytváření vnitřních příček – v případě SDK příčky tedy přímo při její montáži, u cihlové stavby ve fázi hrubé výstavby. Stavební pouzdra se vždy usazují na výšku hotové budoucí podlahy, kterou na stavbě určíme pomocí váhorysu. Ten je označením pro nivelační výšku jednoho metru od čisté podlahy a měl by být od stavebníků na stavbě vždy jasně vyznačen. Stavební pouzdra mají stejnou značku na svém povrchu a při jejich zabudování by se obě značení měla popárovat do jedné roviny.
V případě stavebních nepřesností nebo nevyužití vyznačeného váhorysu dojde k nesprávnému výškovému usazení pouzdra. To ale bude patrné až v hotovém interiéru, kdy nastane jedna ze dvou nepříjemných situací – buď se dveře nevejdou do vytvořeného průchodu a bude potřeba dveřní křídlo podřezat, nebo mezi dveřmi a podlahou vznikne nežádoucí mezera.
Značení váhorysu má u pouzder JAP dvojí podobu:
- u svařovaných pouzder, mezi která patří stavební pouzdro AKTIVE, se nachází v podobě drážky či výseku na bočnici stavebního pouzdra. U něho je pak ještě nalepená žlutá samolepka s označením, že se jedná o váhorys.
u klinčovaných pouzder je váhorys vyražený přímo v plechu bočnice na části ústí pouzdra. Má podobu vyražené šipky s popiskem 1 m.
Jak na správnou montáž stavebního pouzdra AKTIVE?
Než přistoupíte k montáži, připravte si potřebné nářadí, jako je aku vrtačka, vodováha, montážní pěna a klínky. Před jeho rozbalením si překontrolujte dodaný rozměr, typ a také, zda obsahuje všechny potřebné komponenty. Do horní části plechové kapsy pouzdra se zasune kolejnice s nadpražím. Následně se předchystají montážní distanční vzpěry, u kterých se ohnou patky. Do horního nadpraží pouzdra se zasune boční stojna a zajistí se ohnutím jazýčků. Příčné vzpěry se upevní do předchystaných prolisů mezi plechovou kapsou a stojnou. Ze dna pouzdra je třeba ohnout kotevní patky, díky kterým se pouzdro připevní k podkladu. Takto připravené pouzdro se následně osadí do stavebního otvoru. Přestože montáž stavebního pouzdra AKTIVE podle přiloženého návodu není nikterak obtížná a ve dvou lidech zabere přibližně dvě hodiny, jednoznačně doporučuji nechat ji na odbornících.
- Montáž pouzdra do zděné příčky
Po kontrole zabudovaného překladu se pouzdro vloží do otvoru a usadí se podle tloušťky příčky buď na její střed, nebo k jedné straně. Pouzdro se vyrovná podle váhorysu a pečlivě horizontálně i vertikálně vyváží. Pomocí patek se ukotví do podlahy nebo podezdívky a zapěnuje montážní pěnou. Následně se pouzdro dozdí.
- Montáž pouzdra do sádrokartonové příčky
Stavební pouzdro se usadí do připraveného otvoru mezi profily pro SDK příčku. Nejprve se v určeném místě ze strany jeho plechové kapsy přišroubuje k SDK profilu. Poté se napevno usadí i protilehlý SDK profil ke stojnici pouzdra. Následně již jen stačí opláštit pouzdro i stěny SDK deskami. Výplň montážní pěnou není v tomto případě nutná.
Jak se pouzdro AKTIVE liší od standardního pouzdra
Hlavní odlišností stavebního pouzdra AKTIVE od ostatních typů pouzder je především absence jakýchkoliv viditelných dveřních obložek. Konstrukce stavebního pouzdra AKTIVE je připravena tak, aby vytvářela pevnou hranu průchozího otvoru, kterou lze v případě požadavku investora následně překrýt dokončovací povrchovou úpravou příčky. Výsledný dveřní průchod je tvořen čistými liniemi, kde nevyčnívají žádné dveřní obložky. Stavební otvor pro instalaci stavebního pouzdra AKTIVE ale musí být připraven s přesností na milimetry podle montážního návodu. Výsledný čistý průchod má stejné rozměry u obložkových i bezobložkových pouzder, ale doporučený stavební otvor pro stavební pouzdro AKTIVE je zpravidla o několik centimetrů menší než pro běžný typ pouzdra. Liší se také rozměr stavebního otvoru pro montáž pouzdra AKTIVE do sádrokartonové a zděné příčky. V případě SDK je otvor menší – rozměr stavebního otvoru kopíruje rozměr stavebního pouzdra a profily se kotví přímo do jeho konstrukce. U zděné příčky je potřeba počítat s větším stavebním otvorem pro aplikaci nízkoexpanzní montážní pěny.
V jaké fázi vybírat stavební pouzdro AKTIVE? Co k jeho objednání potřebuji?
Ideální je k výběru stavebního pouzdra přistoupit ještě před počátkem stavebních prací. Pouzdro pro zasouvací dveře totiž fakticky nahrazuje část příčky, a proto je vždy lepší přichystat stavební otvor na míru konkrétnímu pouzdru. Jeho usazení je pak záležitostí hrubé stavby, proto je nezbytné včas přistoupit k jeho objednání, tak, aby vám jednotlivé stavební práce vhodně navazovaly, přičemž je nutné počítat s dodací lhůtou přibližně 20 až 25 dní.
Před objednáním stavebního pouzdra potřebujete znát jeho rozměry a také je nezbytné si závazně rozmyslet jeho povrchovou úpravu. V základním provedení je pouzdro z eloxovaných hliníkových profilů. Přičemž na přání zákazníka je možné profily nalakovat dle vzorníků RAL K7, NCS a CREATIVE METALLIC, případně je můžeme opatřit adhézním můstkem určeným pro přetření barvou. Co se týká rozměrů, potřebujete znát šířku průchozího otvoru, která může být od 600 do 1200 mm, a jeho výšku. Ta bývá standardně 1970 nebo 2100 mm. Bezobložkové stavební pouzdro AKTIVE je ale možné objednat i v atypické průchozí výšce až do 2700 mm. Při objednání je třeba uvést také tloušťku dokončené příčky – 125 nebo 150 mm.
Před zasláním objednávky na pouzdra naopak není nutné vědět, jaké dveře, zda skleněné či dřevěné, budete do pouzdra instalovat. Balíčky s příslušenstvím pro dřevěné a skleněné dveře je možné totiž objednat dodatečně.
Jak připravit stavební otvor pro pouzdro Aktive Standard?
Stejně jako většina typů stavebních pouzder je i pouzdro AKTIVE připravené ve variantách zvlášť pro zděnou a sádrokartonovou příčku. Součástí stavebních pouzder určených do zděné příčky je armatura – tedy vnější mřížka pro nanesení omítky. Naopak sádrokartonová konstrukce zajišťuje zapravení pouzdra tzv. suchou cestou – plechový profil pouzdra je tedy hladký s prolisy, bez armovací sítě. Součástí dodávky stavebního pouzdra AKTIVE určeného do SDK příčky je tmel na dotmelení. Právě podle typu příčky se liší připravení stavebního otvoru i postup usazení stavebního pouzdra.
- Příprava stavebního otvoru ve zděné příčce
Otvor pro stavební pouzdro AKTIVE musí být dvojnásobný než stamotný dveřní průchod, jelikož kromě šířky dveřního křídla je třeba počítat také se šířkou plechové kapsy, do které budou dveře zajíždět. Nad celou konstrukcí stavebního pouzdra přitom musí být uložený překlad, protože pouzdro není schopné nést zatížení. Délka přesahu překladu přes pouzdro pak závisí na konkrétním stavebním systému, zda se jedná o zeď nosnou či dělící příčku a jaká je její tloušťka. Pro ideální zapravení stavebního pouzdra AKTIVE by měl být stavební otvor připraven přibližně o 4 cm širší a o 2 cm vyšší oproti rozměrům samotného pouzdra.
- Příprava stavebního otvoru v SDK příčce
Stavební otvor se u sádrokartonových příček vytváří prostřednictvím rastru z hliníkových profilů, který slouží jako nosná konstrukce pro SDK desky. Otvor se připraví podle rozměrů pouzdra, po jehož usazení se pak upraví přesně na míru posunem CW nebo UA profilů. Teprve poté se rastr opláští SDK deskami.
TIP: Stavební pouzdra se do otvoru usazují v souladu s váhorysem, do výšky budoucí čisté podlahy. Není tedy potřeba, aby v době usazení pouzdra byla hotová podlaha.